sesli sohbet

Vugar İsgandarov: "Azerbaycan toprak bütünlüğü yolunda hiçbir zorluk kabul etmiyor!”

Azerbaycan Milletvekili Vugar İsgandarov ile röportajı okurların dikkatine sunuyoruz:

 

– Sayın Milletvekili, Prag görüşmesinden sonrasında Ermenistan’ın Azerbaycan sınırlarını tanıdığına dair söylentiler Alma-Ata bildirisine mi dayanıyor?

-Doğrudur. Alma-Ata deklarasyonu birçok mühim kararları kapsıyor. Kısaca Alma-Ata deklarasyonunun 3. paragrafı, BDT üye devletlerinin, devletlerin toprak bütünlüğünü ve sınır dokunulmazlığını karşılıklı olarak tanımış olduğu açıkça belirtilmektedir. Kısacası, belgeyi imzalayan Ermenistan ve Azerbaycan karşılıklı olarak toprak bütünlüğü ve sınır dokunulmazlığı bildirgesini imzalamış bulunuyorlar. Geçen gün Fransa cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi’nin katılımıyla Prag’da meydana getirilen dörtlü görüşmede de Alma-Ata bildirgesindeki paragraflar üstüne değinildi. Azerbaycan bugüne dek Alma-Ata bildirgesine gore hareket etti, Ermenistan ise daima olduğu benzer biçimde bunu da ihlal etti. Geçen gün Prag Bildirgesi, kabul edilen kararlar içinde Alma-Ata Bildirgesi’nin 3-4. maddelerine atıfta bulunsa da, Ermenistan bunlara bir itiraz olarak cevap vermedi. Bu ise hem de Ermenistan’ın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını da göstermektedir.

– Prag görüşmesinin neticelerini kalıcı barışa doğru bir adım olarak değerlendirmek mümkün müdür?

-Prag’da meydana getirilen dörtlü görüşme sonucunda kabul edilen bildiri ve bildiride Ermenistan’ın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıması   oldukca önemlidir. Bu, bölgede kalıcı barışın sağlanması için mühim bir adımdır.Azerbaycan lideri İlahm Aliyev Avrupa Siyasal Topluluğu Zirvesi’ne katılmak suretiyle geldiği Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da Ermenistan başbakanı Nikol aşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile biraraya geldi. Altını çizmek gerekir ki, söz mevzusu olan bu dörtlü görüşme, 2020 senesinde 2. Karabağ Savaşı’nın peşinden Ermenistan ve Azerbaycan içinde varılan ateşkesin 13 Eylül’de bozulmasının peşinden ilk kes yapılıyordu. Hatırlarsanız, Azerbaycan’ın savaştan sonrasında Ermenistan’a önerilmiş olduğu sulh teriminin internasyonal hukuk ilkelerini içeren 5 maddelik sulh terimi, ülkelerin toprak bütünlüğünü karşılıklı olarak tanımayı, gelecekteki toprak iddialarından kaçınmayı, kuvvet yada tehdit kullanmamayı içeriyor. Prag’da meydana gelen dörtlü görüşme de bu Azerbaycan’ın savaştan sonrasında Ermenistan’a önerilmiş olduğu 5 ilke temelinde gerçekleşti diye biliriz. Prag görüşmesinin sonucu olarak, hem arabulucuların ve hem karşı tarafın Azerbaycan’ın teklif etmiş olduğu 5 şartı aslına bakarsan kabul ettiğini gösteriyor. Kafkasya’da barışa yaklaşma şimdiden gerçekleşiyor. Avrupa Birliği’nin, Azerbaycan ve Ermenistan içinde sürdürülebilir barışın sağlanmasında etken olarak iştirak etmesi da bunu bizzat kanıtlama ediyor.

-Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yerleşim (anklav) bölgelerinin değişimi zorluklara niçin olur mu?

– Ben o şekilde düşünmüyorum. Bu, Ermeni tarafı için bazı zorluklara niçin olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev onlarca defa vurgulayarak, “Azerbaycan’ın demir yumruğu vardır ve Azerbaycan topraklarının bütünlüğü yolunda hiçbir zorluk kabul etmiyor!” O bahis edilen zorlukları Ermenistan düşünsün. Bugün Ermenistan Azerbaycan’ın kontrolündeki sınır ötesi koridorun açılmasından korkuyor. Bundan dolayı o koridor açılırsa Ermenistan bir ekip tehditlerle karşı karşıya kalacağını düşünüyor. Kısaca, bu şekilde bir durumda Ermenistan, ülkenin ikiye bölüneceğinden ve bu durumun Azerbaycan’a yarar sağlayacağından kuşku duymaktadır. Sadece durum bu şekilde değil. Azerbaycan’ı Nahçıvan’a bağlayan koridor, Ermenistan ve bölge için oldukca karlı. Ermenistan’ın bunu anlamasını ve Zengezur koridorunun bir an ilkin açılmasını umuyoruz.

 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku