sesli sohbet

Vugar İsgandarov: "Türkiye'de bölgesel gaz merkezi oluşturmak çok önemli bir proje…"

Türkiye ile Rusya içinde gaz sektöründe ortak enerji projelerinin hayata geçirilmesinin hususi öneminin vurgulanması gerekiyor”. Bu sözleri Azerbaycan  Milletvekili Vugar İsgandarov,  Türkiye’de bölgesel bir gaz merkezinin kurulmasının  ilgili konuşurken söylemiş oldu. 

Milletvekilinin sözlerine gore, Türkiye’de bölgesel bir gaz merkezinin oluşturulması çok önemli bir proje: “Bugün Türkiye, internasyonal  naturel gaz tecim merkezi olma çabalarını sürdürüyor. Aslen Moskova’nın Rus gazının dış pazarlara ihraç edilmesi için Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturulması yönündeki resmi teklifinden sonrasında bu yöndeki çalışmaların yoğunlaştığını söylemek mümkün. Bugün Türkiye’den 7 doğalgaz boru hattı geçiyor. Bundan dolayı, Türkiye bugün bile gaz merkezi ülke olarak adlandırılabilir. Bunlar içinde, Azerbaycan’dan Gürcistan ve Türkiye üstünden Yunanistan sınırına uzanan Trans-Adriyatik naturel gaz boru hattının devamı niteliğindeki Trans Anadolu Gaz Boru Hattı (TANAP) içeriyor.

9,2 milyar dolarlık doğalgaz boru hattı Azerbaycan’ın Şahdeniz sahasından üretilen gazın Gürcistan-Türkiye sınırından Türkiye’nin batı sınırına taşınmasını öngörürse, ilk etapta Azerbaycan 10 milyar metreküpe kadar naturel gaz tedarik edeceyi planlıyor. TANAP üstünden Avrupa’ya, Türkiye pazarına ise 6 milyar metreküpe kadar yapmayı planlıyor. Tüm bunların yanı sıra Türkiye’de etkinlik gösteren ikisi yüzer depolama ve gazlaştırma üniteleri (FSRU) ve ikisi yer altı naturel gaz depolaması olmak suretiyle dört LNG terminali etkinlik göstermektedir. Bununla beraber bugün Türkiye, gaz sahalarını etken olarak işletmek için elinden geleni yapıyor.

Ankara’nın katılımıyla yürütülen internasyonal projelere dönecek olursak, Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Bölgesi, Anapa’dan  “Türk Akımı” naturel gaz boru hattının her bir hattıyla Karadeniz’den Türkiye’nin Avrupa yakasına yılda 15.75 milyar metreküp gaz geldiğini söyleyebiliriz. Rusya, üçüncü ülkeleri pas geçerek Karadeniz üstünden Türkiye’ye naturel gaz ulaştırmayı düşündüğü “Mavi Akım” naturel gaz boru hattıyla yılda 16 milyar metreküp naturel gaz ithal etmeyi planlıyor. Türkiye üstünden inşa edilen yedi büyük naturel gaz boru hattı içinde, Batı hattı olarak malum 845 km uzunluğundaki Rusya-Türkiye boru hattını belirtmek gerekir. Şu demek oluyor ki bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin Rusya ile bölgesel bir gaz merkezi oluşturma stratejik projesi ilk emek verme  değil.

Normal olarak bu proje büyük umutlar vaadında bulunan bir proje. Bununla beraber söz mevzusu projenin her iki ülke için de kafi siyasal ve ekonomik kazanımlar sağlayacağını kestirmek mümkündür. Dolayısıyla Türkiye ile Rusya içinde gaz sektörünün gelişmesi aslına bakarsak NATO ve Avrupa Birliği ülkeleri adına da umut verici olarak değerlendirilmelidir.”

 

 

Ulker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku