sesli sohbet

Vugar İsgenderov: "ABD Bakanlığı Ermenistan'ın ilişkilerin normalleşme sürecini sabote ettiğini görmelidir"

Milletvekiline gore ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, brifingde ABD’nin ortaklarıyla beraber Azerbaycan ile Ermenistan içinde direkt diyalog ve Karabağ sorununa ilişkin sorunların çözümü yönündeki çabalarını sürdürdüğünü altını çizdi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD’nin Cenup Kafkasya bölgesi için güvenli, istikrarlı, demokratik, müreffeh ve barışçıl bir geleceği desteklemeye emin bulunduğunu  söylemiş oldu. Price konuşmasında, Azerbaycan ile Ermenistan içinde direkt diyaloğun teşvik edilmesi yönünde Avrupa Birliği benzer biçimde benzer düşünen ortakların yanı sıra AGİT benzer biçimde internasyonal kuruluşlarla ikili işbirliğini sürdürdüğünü belirtti. Bu düşünce birçok kişinin kafasını karıştırdı. Azerbaycan, AGİT Minsk Grubu’nun faaliyetlerini reddettiğini onlarca defa dile getirdi. Bu şekilde bir durumda AGİT’in Azerbaycan ile Ermenistan içinde direkt diyaloğu teşvik etme mevzusundaki işbirliğini sürdürmesi inandırıcı olmuyor.

Azerbaycan  Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev bu mevzuda onlarca defa açıklamalarda bulunmuştur. Buna karşın ABD, AGİT’in Ermenistan-Azerbaycan diyalog çabalarından bahsediyorsa, bu Azerbaycan’ın almış olduğu kararları yok saymaktan başka bir şey değildir.

Bugün hem ABD Dışişleri Bakanlığı, hem dünya toplumu hem de internasyonal kuruluşlar bilmelidir ki, Ermeni makamları Kasım 2020’den Ekim 2022’ye kadar üstlenilen imzalı açıklamaların ve taahhütlerinin içeriğine aykırı davranışlar sergilemektedir. 10 Kasım Beyannamesi hükümleri nerede ise asla uygulanmadı. Karabağ’da hala Ermeni ordusunun kalıntıları var. Ermenistan, Azerbaycan’ın ana bölümünü Nahçıvan’a bağlayacak bir ulaşım bağlantısının oluşturulmasına ilişkin yükümlülüklerini de yerine getirmiyor.

Azerbaycan’da kalıcı barışın sağlanması adına Ermenistan ile sulh anlaşması imzalamak için 5 ilke önerdi. Resmi Erivan sözde beş temel öneriyi kabul etse de maalesef bunu uygulamada görmek mümkün değil. Bugün Ermenistan hala süre uzatma taktiklerini kullanıyor.

Ermenistan, Azerbaycan’ın ana bölümünü Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlayan koridor hakkında somut bir söz söylemeliydi. Fakat bugüne dek ne koridor verilmiş ne de koridorun güzergâhı belirlenmiş.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın kurnaz siyasal adımlarını görmezden gelmemelidir. Resmi Erivan’ın sulh müzakerelerini, iletişimin açılmasını, bölgede güvenliğin sağlanması yönünde atılan tüm girişimleri ve adımları sabote ettiğini hepimiz bilmeli. Bilhassa 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü bildiri hükümlerini ve ilişkilerin normalleşme sürecini bir tüm olarak uygulamayı reddediyor.

Öte taraftan, ne yazık ki, Price’ın konuşmasında Cenup Kafkasya’da provokatif adımlar atan Ermenistan’a ve bölgede canı ve kanı pahasına sulh ve güvenlik için savaşım eden Azerbaycan’a da aynı çağrıda bulunulmuş oldu. Görünen o ki, ABD Birleşik Devletleri  işgalcı ve işgale maruz kalanı aynı kefeye koyuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ne yazık ki Azerbaycan’ın Ermenistan’la sulh yolunda öne sürdüğü önerilere ve iki ülke arasındaki normalleşme sürecinde Ermenistan’ın attığı provokatif adımlara sessiz kalıyor. Aksine 4 BM kararını tatbik eden Azerbaycan ile bölgede sulh ve güvenliği tehdit eden Ermenistan aynı şekilde ele alındı. Bu, Ermeni lobisinin daha etken olduğu kabul edilen ABD’nin özgür fikir ve demokratik bir siyasal yaklaşım sergileyemeyeceğini kati olarak teyit etmektedir”.

 

 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku