sesli sohbet

Washington Post Türkiye seçimleri yazısı gündem oldu ‘2023’te dünyadaki en önemli seçim olacak’ denildi

Amerikan Washington Post Gazetesi’nde Türkiye’de yapılacak genel seçimlerle ilgili kaleme alınan bir görüş yazısı gündem oldu. Haberde bunun, 2023 senesinde dünyadaki en önemli seçim olacağına dikkat çekildi. Seçim sonucunun ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki dengeleri değiştirebileceği açıklandı.

Abone ol

ABD merkezli Washington Post Gazetesi, Türkiye genel seçimleriyle ilgili bir görüş yazısını “2023’te dünyanın en önemli seçimi Türkiye’de olacak” başlığıyla yayınladı.

Yazıda Haziran’da yapılması planlanan seçimin Washington, Moskova, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da jeopolitik ve ekonomik hesapları şekillendireceği açıklandı.

Analizde, Türkiye’deki seçimlerin bilhassa Türkiye’nin son dönemdeki hem müdafa sanayiindeki atılımları ve Ukrayna-Rusya savaşındaki görevi sebebiyle dünya güçlerinin de yakın takibinde olacağı vurgulandı.

“Erdoğan karışık duygular uyandırıyor”

Washington Post’taki yazıda ek olarak, “Ankara’nın dünya meselelerindeki tesiri, Erdoğan’ın uzun süre iktidarda kalmış olduğu süre süresince elde etmiş olduğu başarıları kanıtlıyor. Buna karşın, yurtiçinde ve yurtdışında, seçim beklentileri karışık duygular uyandırıyor.” dendi.

Seçimlerde muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rakip olarak hangi talibi çıkaracağı da görüş yazısında geniş yer buldu.

“Erdoğan’ın tercih etmiş olduğu rakip, CHP’yi 12 senedir yöneten birazcık renksiz bir isim olan Kılıçdaroğlu olacaktır. Birçok Türk siyasal analist, daha genç ve daha karizmatik İmamoğlu’nun daha kuvvetli bir rakip olacağını söylüyor.” ifadeleri kullanıldı.

“Seçime kadar Batılı liderler gerilmiş duracak”

Yazı, “Türkler oylarını kullanana kadar batılı liderler gerilmiş durumda duracak” cümlesiyle bitti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku