sesli sohbet

Yeni Çalışmanın Önerdiği Bu Vitamin Beyninizi Yaşlanmadan Koruyabilir — Bunu Öyle Değil Yiyin


iyi biliyor olabilirsin c vitamininin faydaları ve bil D vitamini vücudunuzu nasıl olumlu yönde etkileyebilir?ancak, K vitaminine, özellikle de hem K1 vitaminine hem de K2 vitaminine aşina olmayabilirsiniz.

Lon Ben-Asher, MS, RD, LD/N ile “K vitamini tipik olarak toplumumuzda sıklıkla takviye edilen bir vitamin değildir.” Pritikin Uzun Ömür Merkezi anlatır Bunu Yiyin, O Değil!, “K1 Vitamini, K2 Vitamininin aksine takviye edilebilecek ana formdur, ancak çoğu insan beslenme düzenlerinden yeterince alır. K1 Vitamini alımımızın çoğu koyu, yeşil yapraklı sebzelerden gelirken, K2 Vitamini kırmızı ette bulunur. , karaciğer gibi sakatatlar ve yumurtalar.”

İlişkili: Her Gün İçilecek En İyi 1 Numaralı Meyve Suyu, Bilim Diyor

Artık bu vitamini nerede bulabileceğinize daha aşina olduğunuza göre, Deneysel Biyoloji (EB) 2022 toplantısı sırasında Amerikan Anatomi Derneği yıllık toplantısında sunulacak yeni bir çalışmada da öğrenmek ilginizi çekebilir ( aracılığıyla EurekUyarı!), bilim adamları, K2 vitamininin beyni, özellikle demans ve bunama ile uğraşan kişilerde sıklıkla görülen bilişsel işlevdeki azalmaya karşı koruyabildiğini buldular. Alzheimer hastalığı.

Shutterstock

Suudi Arabistan’daki AlMaarefa Üniversitesi’nden ve aynı zamanda fareler üzerinde yapılan çalışmanın kıdemli yazarı olan Mohamed El-Sherbiny, K2 vitamininin beyin üzerindeki “çok umut verici etkisine” dikkat çekerek, “K2 Vitamini” olduğuna dikkat çekti. Yaşla ilgili bozuklukları hafifletmek ve yaşlanan bireylerde bilişsel işlevleri korumak için umut verici bir yaklaşım olduğu önerilebilir.”

Ben-Asher, K2 vitamininin beyni nasıl etkilediğine gelince, “Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak kanamayı önlemenin yanı sıra, sinirleri demans/Alzheimer riskini potansiyel olarak azaltabilecek zararlı maddelerden ve bileşiklerden koruyarak apoptozu (hücre ölümü) azaltır. “

Bunun ötesinde, Ben-Asher, K2 vitamininin “önemli bir rol oynadığını belirtiyor. kemik sağlığıbağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur ve “cilt sağlığı için gerekli” olmasının yanı sıra kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda Ben-Asher, “çalışmadaki en önemli sınırlılığa” dikkat çekerek, “yeme davranışlarında telkinde bulunulmadığını” söyledi. Ben-Asher şöyle açıklıyor: “İnsan araştırmalarında, tükettiğimiz daha fazla doymuş yağ ve diyet kolesterolü açısından zengin gıdaların, beyin sağlığımız üzerindeki etkisinin daha önemli ve zararlı olduğu, özellikle yaşlanma sürecini hızlandırdığı ve bilişsel yetenekleri kötüleştirdiği iyi bilinmektedir. Bireylere daha fazla hayvansal gıda tüketmelerini önermek ve/veya büyük, konsantre bir ekzojen K2 Vitamini kaynağı ile takviye etmek bu etkiye sahip olabilir.”

Ben-Asher ayrıca “kan inceltici ilaçlar, antibiyotikler ve antasitler alan kişilerle etkileşime girebilecekleri için herhangi bir K vitamini takviyesi önerme konusunda dikkatli olmalıyız” diyor. Son olarak, “yağda çözünen bir vitamin olduğu ve özellikle büyük miktarlarda vücuttan kolayca atılmadığı için potansiyel tehlikenin yanı sıra etkinlik için önerilen bilinen bir maksimum doz yoktur.”

Beyninizi keskin tutmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için mutlaka okuyun Yeni Çalışma, Bu Alışkanlığın Beyninizin Yaşlanmasıyla Savaşmaya Yardımcı Olabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku