sesli sohbet

YSK tarafından oy kullanılacak gümrük kapıları açıklandı

Seçimlerden kısa bir süre önce Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanacakları gümrük kapılarını belirledi.

abone

YSK’nın Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde oy kullanmak için gümrük kapılarına ilişkin kararı yayımlandı.

gümrük kapılarında oy kullanın
Karara göre gümrük kapılarında oy kullanma işlemi 27 Nisan 2023 Perşembe günü saat 08.00’de başlayıp 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de sona erecek. 20 Mayıs 2023 Cumartesi saat 08:00’de ve 28 Mayıs 2023 Pazar saat 17:00’de sona erecektir.

Yabancı seçmen listelerinde kayıtlı seçmenlerin oy kullanacağı gümrük kapıları

Bu kapsamda yabancı seçmen listelerinde kayıtlı seçmenlerin tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat oy kullanabilecekleri gümrük kapıları şöyle:

“Gürbulak, Aktaş, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Karkamış Üzümlü, Esendere, Kumlu, Cilvegözü, Öncüpınar, Çobanbey, Dereköy, Akçakale, Habur Kapıköy karayolu, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalakaya, Diarsanatr, Diarsana, Gaziantep, Hatay, Süleyman Demirel, İstanbul, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun Çarşamba, Trabzon, Zonguldak Çaycuma ve Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum ve Samson.”

gümrük geçici seçim komisyonları

Öte yandan, bazı ilçelerde gümrük kapılarında oylamaya katılmak üzere geçici seçim kurulları kurulacak.

Her geçici gümrük kapısı seçim komitesi; bunlara göre üç seçim komisyonu oluşturur, ancak gerekli görürse seçim komisyonlarının sayısını artırmaya veya azaltmaya, oy kullanma başlama ve bitiş zamanlarını (sekizer saat aralıklarla) belirlemeye yetkilidir.

Geçici Gümrük Kapıları Seçim Kurullarının kuruluşu 30 Mart 2023 Perşembe günü saat 17:00’ye kadar tamamlanacak. İmzalanan tutanakların bir örneği ve oluşumuna ilişkin yemin metni YSK’ya gönderilecek. Karar ayrıca seçim komisyonlarının 12 Nisan 2023 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar kurulmasını gerektirecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku