sesli sohbet

Yunanistan’da Miçotakis’e büyük şok! Yunan meclisi karıştı

Yunanistan Parlamentosunda İletişim Güvenliği ve Gizliliği Kurumu (ADAE) Başkanı Hristos Rammos’un ülkede bir süredir gündemde olan dinleme skandalıyla ilgili meclisi bilgilendirme talebinin reddedilmesi üstüne gerilmiş anlamış olur yaşandı.

Abone ol

Ana karşıcılık partisi Köktencilik Sol İttifakın (SYRİZA) milletvekilleri, ADAE Başkanı Rammos’un talebinin reddedilmesini protesto amacıyla salonu terk etti.

‘Bu tavır kabul edilemez’

SYRİZA Milletvekili Yorgos Katrugalos, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin (ND) telefon dinleme skandalını gizlemeye çalıştığını belirterek, bugünkü tavırlarının kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu.

Parlamento için üzücü bigün yaşandığını dile getiren Katrugalos, “ND, telefon dinleme skandalını ve bu skandalı örtbas etmeye çalışan Başbakan’ı sorumluluklarından uzak tutamayacak.” görüşünü paylaştı.

Yunan halkı artık öğrenecek

SYRİZA’dan meydana getirilen açıklamada, gerçeğin ne olursa olsun ortaya çıkacağı kaydedilerek, “Yunan halkı, Miçotakis’in, kimi ve niçin dinlediğini artık öğrenecek.” ifadesi kullanıldı.

ADAE Başkanı Rammos, 17 Ocak’ta Meclis Başkanı Konstandinos Tasulas ile Kurumlar ve Şeffaflık Komisyonu Başkanı Thanasi Bura’ya mektup göndererek parlamentoda Kurumlar ve Şeffaflık Komisyonunun toplanması talebinde bulunmuştu.

Mektupta “Talep, kurumun (ADAE’nin) yetki alanına giren, kamuyu ilgilendiren mevzularla ilgili olarak komisyonun bilgilendirilmesi ile ilgilidir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yunan medyasındaki haberlerde Rammos’un, başkanı olduğu ADAE’nin, Yunanistan İstihbarat Teşkilatı (EYP) tarafınca dinlenmiş olduğu iddia edilen siyasetçi, iş insanları ve gazetecilere yönelik yapmış olduğu araştırmaların neticelerini paylaşmak suretiyle mecliste ilgili komisyonun kurulmasını istediği belirtilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku