sesli sohbet

Zincir marketlerden sonra sıra o sektörde peş peşe sabitleme haberleri geliyor

Zincir marketlerin ‘fiyat sabitleme’ kampanyası öteki sektörlere de yansımaya başladı. Halkaya son olarak tekstil sektörü de dahil oldu. Aynı kampanyanın beyaz eşya sektöründe de olması umut ediliyor.

Abone ol

Pandemi ve döviz fiyatlarındaki artışı bahane ederek 2022 başlangıcında yığın biriktiren, ellerindeki ürünü de fahiş zamla satan, daha sonra akaryakıtın düşmesi, döviz kurunun stabil hareket etmesi, girdi maliyetlerinin inmesine karşın geri adım atmayan sektörler harekete geçti.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, “Zincir marketlerde yaşanmış olan fiyatların sabitlenmesi konusunu bu yıl kendi sektörümüzde de göreceğiz. Fiyat etiketleri üstündeki artışı bu yıl görmeyeceğiz. İhracatta daralma yaşadık, tutarları durağan(durgun) tutarak elimizdeki stoku eriteceğiz” diye konuştu.

Beyaz eşya da yolda

Yığın probleminin en ciddi yaşandığı sektörlerin başlangıcında bilhassa beyaz eşya geliyor. Pandemiden sonra depoları yüksek maliyetlerle dolduran sanayiciler, navlun tutarları da fikir telaşa tutuldu.

“Maliyetlerin belirginleşmesini bekliyoruz”

Sabah gazetesinin haberine nazaran 2023’te TL’de kıymet artışı beklediklerini belirten Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Talha Özger ise “Bu yıl işgücü ve enerji girdi maliyetlerimizin belirginleşmesini, TL’nin değerlemesini bekliyoruz” dedi.

“Yeni sektörleri de kapsayacağını düşünüyorum”

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel de marketlerin fiyatı sabitlemesinin piyasaya pozitif yönde yansıdığını belirterek, “Asgari ücret artışı, Kredi Güvence Fonu’nun devreye girmesi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeler de pozitif yönde. Bu üçü piyasaya oldukça ciddi anlamda sıcak para katacak. Alım gücünün artmasıyla birlikte esnaf daha oldukça kazanacak. Aslen fiyat sabitleme ile bu süreç birbirini oldukça iyi tamamlayacak. O nedenle ben fiyat sabitlemenin hem süresinin uzayacağını hem de yeni sektörleri de kapsayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bir taraftan yığın eritme telaşı olurken öteki taraftan kapasite artırmayı düşünen de var. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Itimat Karaca küresel piyasalarda birçok firmanın enflasyonist dönemlerde küçülmeye gittiğini, kendilerinin ise kapasite artışı sağlayacaklarını söylemiş oldu.

Karaca, “2024 yılının ikinci yarısında küresel piyasalarda pozitif yönde gelişmeler olacağını düşünüyorum. O gün vardığında optimum kapasite ile talepleri karşılama noktasında hazır olacağız” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku