Jambon

 

Dünyaya ilk jambon Avrupa’dan yayılmıştır. Domuzun budundan hazırlanan jambon, domuz eti yenmesinin İslam dinine göre günah sayılması nedeni ile Müslümanlar tarafından alternatif olan tavuk, dana, hindi eti ile üretileni tercih edilmektedir.

Piliç jambon, ülkemizde en sevilen ve en çok tercih edilen jambon türüdür.

O halde jambon nasıl yapılır jambon nasıl tüketilir, hiç merak ettiniz mi?

Jambon nasıl yapılır?

Jambon üretimi üç farklı teknikle yapılmaktadır: kurutma jambon, füme (tütsüleme) jambon ve sulu jambon (salamura) Jambon yapımında hem etin bozulmasına sebep olan bakterileri engellemek hem de etin kırmızı rengini koruması amacı ile üretimi sırasında içine koruyucu maddeler katılır. (Sodyum nitrat ya da potasyum nitrat) Kurutma jambon işleminde koruyucu madde ete elle yedirilir. Koruyucu maddeler etin en derin noktasını koruyacak kıvama gelene kadar jambon düşük ısıda muhafaza edilir. Salamurada ise jambon, koruyucu maddenin olduğu suda bekletilir.

Jambon üretimi için tüm sinirleri ve yağı alınan et, kıyım makinesine konulur. Kıyma kıvamına gelen ete karıştırma esnasında baharatlar eklenir. (Her ülkenin kendi damak tadına uygun baharatlar: zencefil, kişniş, ardıç tohumu, karabiber vb.)

Vakumlanan jambon, kalıplarda pişirilir duşlanır ve soğutma işlemine alınır. Kalıplardan çıkartılan jambon paketlenir ve depolanır. Jambon hangi teknikle yapılırsa yapılsın ister salamura ister fümeleme isterse kurutma işlemi olsun, hepsinde tuz ve şeker ilave edilir. Yalnızca füme işleminde tuz ilave etme oranı diğer tekniklerden fazladır.

Mutfakların vazgeçilmezi jambondan, jambon üretiminden bu kadar uzun uzadıya bahsettikten sonra biraz da tüketimine değinelim.

Jambon nasıl tüketilir?

Her ülkenin kendine özgü yemek alışkanlığı vardır. İspanyollar jambonu atıştırmalık veya meze olarak tercih ederken; İtalyanlar makarnalarının ve pizzalarının ana malzemesi olarak kullanır.

Ülkemizde bu konudaki tercih piliç jambon, hindi jambon ve dana jambondur. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğumuz bir gerçek. Tercihinize ve damak zevkinize uygun olarak pek çok yemeğin lezzetini yaratıcılığınız ve jambon ile arttırabilirsiniz. Zeytinyağı, kaşar peyniri, piliç jambon ve baharatla hazırladığınız içi tavuk göğsüne sararak yağlı kâğıt üzerinde fırınlayabilirsiniz. Közlenmiş biber, maydanoz, zeytinyağı, baharat, jambon ve kaşar peyniri (tercihinize göre mozzarella, çeçil, cheddar da olabilir) ile rulo krep yapabilirsiniz. Kabak mücverinizde alternatif bir lezzet olarak tercih edebilirsiniz. Sahanda tereyağlı yumurta için sevilen bir seçenektir. Piliç jambon sandviç, tost, hamburger, pizza, sebzeli omlet, salata, makarna ile kullanarak farklı ve güzel bir tat yakalayabilirsiniz.

Demir, fosfor, kalsiyum ve B grubu vitaminler açısından zengin olan jambon, ısıl işlem gören bir üründür ve bu sebeple her gıdada olduğu gibi kararında tüketilmesi en sağlıklısıdır.

Buzdolabında hava almayacak şekilde muhafaza edilmeli ve üç-dört gün içinde tüketilmelidir.

En lezzetli ve kaliteli jambon ürünlerini eonlinesatis.com olarak sofralarınıza taşımaya devam edeceğiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir