100. Yılımız münasebetiyle Millet Zafer Anıtı sergisi açıldı – Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri

Bugün gazetemizin 100. yılı kapsamında Cumhuriyet gazetesinin kurucusu Yunus Nadi öncülüğünde vatandaşların katılımıyla düzenlenen Millet Zaferi Anıtı sergisi Ankara'da açıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı, Koleksiyonerler Derneği, Ankara Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin katkılarıyla Kızılay Metro Galerisi'nde açılan sergiye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Koç Üniversitesi (VEKAM) ve yine Cumhuri gazetemiz.

ATATÜRK'ÜN İSİMİ VERİLİR

Serginin açılış konuşmasını yazarımız Işık Kansu yaptı. Cumhuriyet gazetesinin adını halk önderi Mustafa Kemal Atatürk'ten aldığını hatırlatan Kansu, şöyle konuştu: “Cumhuriyet gazetesi ilk olarak 7 Mayıs 1924'te yayımlandı ve 100 yıldır yaşanan olaylara doğrudan tanıklık etti. Basım ve yayım alanındaki modern buluşları takip ederek son 100 yılda kendini geliştiren ve bugün yurt içinde ve dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşabilen Cumhuriyet gazetesi, geçtiğimiz 100 yılda pek çok yeniliğin ve projenin öncülüğünü yaptı. “Bunlardan biri de Milletin Zafer Anıtı'nın inşa edilmesidir” dedi. Millet Zafer Anıtı'nın oluşturulma sürecini ve kurucumuz Yunus Nadi'nin sürece katkısını anlatan Kansu, sergide emeği geçen kurum ve kişilere teşekkür etti.

“BU ANIT BİR DİRENİŞ DÖNEMİDİR”

Koleksiyonerler Derneği kurucusu Korkut Erkan, anıtla ilgili şunları söyledi: “Bu anıt, milletimizi vatansız bırakmak, ayaklar altına almak, Anadolu'dan sürmek, vatanımızı parçalamak isteyen emperyalizme karşı 10 yılı aşkın direnişin destanıdır. . “Bu anıt, emperyalizme karşı Meşrutiyet programıyla değil, Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğindeki cumhuriyet programıyla emperyalizme karşı milli devlet ve milli egemenlik temelinde kazanılan zaferin ifadesidir. Vatan savunması” dedi.

“TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SEMBOLLERİNDEN BİRİ”

ABB'nin kültürel ve doğal miras dairesi başkanı Bekir Ödemiş, anıtın Türkiye'nin en önemli sembollerinden biri olduğunu vurguladı. Anıtın milli kurtuluş mücadelesini simgeleyen bir yapı olduğunu belirten Ödemiş, Roma döneminden Cumhuriyet tarihine kadar tüm eserlere sahip çıktıklarını söyledi. ABB Başkanı Yavaş ile birlikte anıtların restorasyonuna önem verildiğini belirten Ödemiş, şöyle konuştu: “Maalesef inşaatından bu yana anıtta köklü bir restorasyon ve iyileştirme çalışması yapılmadı. Ancak eski belediye başkanı döneminde anıtın kimliğine aykırı bir tablo yapılmış. O da büyük tepki aldıktan sonra aklandı. “Göreve gelir gelmez Sayın Mansur Bey'in talimatıyla sadece Ulus Zafer Anıtı'nı değil, Ankara'nın tüm simge yapılarını görüştük” dedi. Sergi 22 Mayıs'a kadar ziyaretçilere açık kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir