Anzak torunları geleneksel 'Şafak Ayini' için Anzak Koyu'nda

Çanakkale kara savaşlarının 109'uncu yıl dönümü anma törenleri kapsamında, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılardan oluşan yaklaşık 500 kişilik grup, gece saatlerinde Çanakkale merkezden Gelibolu Yarımadası'na geçti.

Servis araçlarıyla Anzak Koyu'na gelen katılımcılar, uyku tulumları ve battaniyeleriyle töreni beklerken, tören alanına kurulan dev ekranda Çanakkale Savaşları'nı konu alan belgeseli izledi.


“Umarım artık savaşların olmadığı, barışçıl bir dünyaya sahip oluruz”

Avustralyalı Spencer Rod ise Çanakkale'de olmaktan büyük heyecan duyduğunu söyledi.

Rod, Anzak Koyu'na gelme fırsatı bulduğu için kendisini şanslı hissettiğini belirterek, “Türkiye'nin bu etkinliği düzenlememize izin vermesi ve bizi ağırlaması çok güzel. Türkler çok dost canlısı.” dedi.

Avustralya'dan da katılan Meanie Lee de savaşta hayatını kaybeden Avustralyalı genç askerlerden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şunları söyledi: “Buraya gelip anma törenine katılmak benim için bir onur. Umarım barışçıl bir dünyamız olur. Artık savaş olmayacak.” dedi.

Aslen Yeni Zelandalı olan Roger Kerr de Çanakkale'ye gelmenin Yeni Zelandalılar için özel bir duygu olduğunun altını çizdi.

Anzak torunları geleneksel olarak Anzak Koyu'nda

Anzak Koyu'ndaki anma törenlerinin Türkiye ile Yeni Zelanda arasında bir bağ kurduğunu söyleyen Kerr, şöyle konuştu: “Çanakkale çok farklı bir savaştı. Çünkü birbirleriyle savaşsalar da her iki taraf da saygılıydı. Sanırım bu 100 yıl sonra da devam edecek. Bu da aynı şekilde. Türkler, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar için geçerlidir.” “Bu Yeni Zelandalılar arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Yeni Zelanda doğumlu ve Avustralya Ordusu'na katılan Ray Peldron da Çanakkale Savaşı'nda ölen askerler için çok üzgün olduğunu söyledi.

Peldron, anma törenlerinin iki taraf arasında karşılıklı saygıyı teşvik ettiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir