Bakan Kacır TRT Haber'de – Son Dakika Haberleri

Bakan Kacır'ın açıklamalarından dikkat çeken noktalar şöyle:

Türkiye'nin uydu geliştirme hayali 40 yıllık bir hayal. İMECE uydusu ile Türkiye bu düzeyde başarıyı yakalayabilen az sayıdaki ülkeden biri haline geldi.

“Türkiye'nin ilerleme kaydettiği bir projeydi”

İletişim uydularının yerelleştirilmesi ve millileştirilmesi çok hızlı gerçekleşmedi. Türksat 6A, Türkiye'nin atılım yaptığı bir projeydi. 8 Temmuz haftasında uzaya fırlatılacak. Türksat 6A'nın üretimiyle Türkiye, milli haberleşme uydusu üretebilen 11 ülkeden biri oldu. Uydunun tüm fonksiyonlarının uzay ortamında çalışacağı belirlendi.

Türkiye, yüksek teknoloji alanında şimdiye kadar üretilmiş en pahalı teknoloji platformunu faaliyete geçirmiş olacak. Türksat 6A projesi, Türkiye'nin bugüne kadar geliştirdiği milli teknoloji platformları arasında hem platforma binen kilogram yük açısından en yüksek değere sahip proje hem de platform değeri en yüksek projedir.

“Çok geniş bir coğrafyaya erişim sağlayacak”

Türksat 6A çok geniş bir coğrafyaya erişim sağlayacak. Türkiye 4,5 milyar nüfusa hizmet verebilecek.

“Hedefimiz uzay teknolojilerinde tamamen bağımsız bir Türkiye”

Türkiye artık yılda birkaç kez uzay heyecanını yaşayan bir ülke. Bunları çoğaltacağız. Nihai hedefimiz uzay teknolojilerinde tam bağımsız bir Türkiye.

Tuva Cihangir Atasever de haziran ayında “Yörünge Altı Araştırma” uçuşunu gerçekleştirecek. Bizden hiçbir ek ücret talep etmeden işini yapacaktır.

Ayrıntılar yakında…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir