Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan 27 Mayıs mesajı: Yeni anayasaya vurgu yapıldı

Yeni Anayasa tartışmaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, 27 Mayıs darbesine ilişkin paylaşımında şunları söyledi: “Türkiye'nin darbe şerrinden ilelebet kurtulması ve darbenin izlerini tamamen silmesi için yeni bir anayasa yapılması artık zorunluluk haline gelmiştir.” 12 Eylül durumu.”

“HALK DÜŞMANI DARBE ŞEYİNİ BAŞLATTI”

Uçum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Cumhuriyet tarihimizde halk karşıtı darbe kötülüğünü başlatan 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra yapılanlardan bazıları şunlardır:

⁃Tarihe kara bir leke olarak geçen ve uydurma suçlara dayanan göstermelik Yassıada duruşmalarının ardından Başbakan Menderes ile bakanlar Zorlu ve Polatkan idam edildi, çok sayıda kişi mahkum edildi.

⁃Suç ve cezaların geriye dönük olamayacağı ilkesi ihlal edilerek hukuk skandalları ihlal edildi: 65 yaş üstü kişilere idam cezası verilemeyeceği hükmü değiştirilerek geriye dönük olarak uygulandı ve Celal Bayar'ın idamı sağlandı. Anayasal düzeni ihlal suçunu düzenleyen maddeye bir kez daha bir suç daha eklenerek geriye dönük hale getirildi ve yüzlerce kişi cezalandırıldı. İddiaların uydurma olduğu bir yana, görünüşte dahi olsa ceza hukuku ilkelerine uyulmamış, örnek olaylar yaratılmıştır.

⁃235'i general/amiral olmak üzere binlerce subay ordudan tasfiye edildi ve Milli Ordu'nun ABD/NATO'ya devredilmesi süreci başladı.

⁃ Tasfiye halindeki askerlere ödenecek sermaye ve emekli aylıkları için ABD'nin verdiği katkı kabul edildi.

⁃Ordu; Çeşitli kurum ve yapılarla ekonomik ve sosyal açıdan güçlendirilerek millete/topluma tamamen kapalı ancak ABD ve NATO'nun etkisine açık bir yapıya dönüştürüldü. Böylece daha sonraki yıllarda gerekirse ABD-NATO darbesine uygun bir askeri yapı oluşturuldu.

İç Hizmet Kanunu'nun kabul edilmesiyle daha sonraki darbelerin “hukuki darbe” görünümüne bürünmesinin temeli atıldı.

⁃1961 Anayasası'nda vesayet kurumu olarak Devlet Güvenlik Kurumu ve Anayasa Mahkemesi kurulmuştur. Bürokratik kurumsal egemenliğin anayasal temelleri böylece atılmış oldu.

Pek çok hukuk dışı eylem ve baskının yaşandığı 27 Mayıs darbesi dönemi, Türkiye'nin 1960 sonrasında yaşadığı pek çok sorunun kaynağıdır.

“YENİ ANAYASA BİR ZORUNLULUKTUR”

Türkiye'nin darbe belasından sonsuza kadar kurtulması ve 12 Eylül darbesinin izlerini tamamen silmesi için yeni bir anayasanın yapılması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28. döneminde ülkemizin sivil, yenilikçi, demokratik, özgürlükçü ve kapsayıcı yeni bir anayasaya sahip olması en büyük beklentilerden biridir. “Yeni Anayasa'nın TBMM'de 400 veya daha fazla oyla kabul edilmesi halinde dahi referanduma tabi tutulması ve halkımızın onayıyla yürürlüğe girmesi, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ve Türkiye'nin yüzyılına yakışan bir hamle olacaktır.”Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Karın ağrısıyla geldi ve böbreğinden 35 cm'lik bir kitle çıkarıldı.Karın ağrısıyla geldi ve böbreğinden 35 cm'lik bir kitle çıkarıldı.
Kırmızı bültenle aranırken yakalanan çete lideri 20 bin TL karşılığında serbest bırakıldı.Kırmızı bültenle aranırken yakalanan çete lideri 20 bin TL karşılığında serbest bırakıldı.
Belediye başkanına saldırıda yeni detay: Açıklamaları ortaya çıktı: 'Suçlama hakkımı kullanıyorum, bana oy vermediniz' dediBelediye başkanına saldırıda yeni detay: Açıklamaları ortaya çıktı: 'Suçlama hakkımı kullanıyorum, bana oy vermediniz' dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir