Eski ehliyetler yıl sonunda artık geçerli olmayacak

Türkiye'de yeni ehliyet türü 1 Ocak 2016 tarihinde uygulanmaya başlandı. Bu tarihten önce verilen eski ehliyetlerin değiştirilmesi süreci devam ediyor.

Eski tip lisansların değişim süresi 31 Aralık 2024 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar yenilenmeyen eski tip lisanslar geçerliliğini kaybedecek.

Süresi dolmuş eski usul ehliyetle araç kullananlara Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/3 maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacaktır.

Yetkililer, yeni tür ehliyet almak isteyenlere, başvuru yoğunluğundan dolayı oluşabilecek şikayetleri dikkate almaları ve başvurularını yılın son aylarına ertelememeleri çağrısında bulundu.


Eski ehliyetlerin değiştirilmesi süreci

Yeni ehliyet türü için ALO 199, “ALO 199 Mobil Uygulaması” veya “nvi.gov.tr” adresinden randevu alabilirsiniz.

Eski tip ehliyete sahip olanlar, 31 Aralık'a kadar belgelerini yenilemeleri halinde 13 lira kağıt vergisi, 2 lira da vakıf harcı ödeyecek.

31 Aralık 2022 tarihinden sonra eski tip lisansını yenilemek için başvuranlar, 2023 yılı için belirlenen gerekli ücretleri (lisans ücreti), kıymetli kart ücretini ve kuruluş ücretini ödeyerek yeni tip lisans başvurusunda bulunabilecek.


Ehliyet değiştirmek için gerekli belgeler

Eski ehliyetini yenilemek isteyen herkesin başvuru sırasında bu belgeleri ibraz etmesi gerekecektir.

Başvuru öncesi bildirilen kağıt verginin vergi dairesi yönlendirmelerine, “https://dijital.gib.gov.tr/” adresindeki sanal POS uygulamasına, kredi veya banka kartına ya da banka havalesine yatırılması talep edilmektedir. teslimatta. 2 liralık kuruluş ücreti vergi daireleri veya “https://dijital.gib.gov.tr/” tarafından tahsil edilmemektedir.


Alınan sağlık raporları 2 yıl süreyle geçerlidir.

Ehliyetini yenilemek isteyen herkesin yetkili sağlık kuruluşlarına giderek “araç kullanmaya elverişlilik” raporu alması gerekmektedir. Alınan sağlık raporları 2 yıl geçerli olup, ehliyetini yenilemek isteyen herkes bu raporları kullanabilir.

Yeni ehliyet türü için başvuran kişinin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemine (MERNİS) kayıtlı açık adresinin olması bekleniyor. Adresleri sistemde yer alan kişiler, teslimat sürecinde ehliyetlerinin yurt içinde belirtilen herhangi bir adrese teslim edilmesini talep edebilecek.

Ayrıca yeni ehliyet türüne başvuran herkesin son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafını da bulundurması gerekecek.


Geçici ehliyet verilecek

Başvuru sonrasında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen sürücü belgeleri PTT'lere teslim edilerek başvuru sahiplerinin ülke içindeki adreslerine teslim ediliyor.

Başvuru sahipleri, ehliyet alana kadar nüfus müdürlüklerinden veya e-Devletten alacakları geçici ehliyet ile araçlarını kullanabilirler. Eski lisanslarını yeni tür lisansla değiştirmek isteyenlerin, başvuru yoğunluğu nedeniyle ortaya çıkabilecek ihtilaflar nedeniyle başvurularını yılın son birkaç ayına bırakmamaları isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir