Hukuk örgütleri Savunma Özgürlüğü – Son Dakika Siyasi Haberler platformunu kurdu

Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi İçin Hukukçular, Dayanışma Avukatları, Katılımcı Avukatlar, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Sosyal Hukuk bir araya gelerek 5 Nisan Avukatlar Günü'nde “Savunma Özgürlüğü Platformu”nu oluşturduklarını duyurdular.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği'nden Şevin Kaya kuruluş bildirisini okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“HUKUK MESLEĞİ SOSYAL FONKSİYONLARINDAN ARINDIRILMAK İSTİYOR”

“Avukatlara yönelik saldırıların elbette yeni olmadığını biliyoruz. Zaten onlarca meslektaşımız gözaltına alındı, tutuklandı, soruşturuldu ve sürgüne gönderildi, onlarca meslektaşımız katledildi. Meslektaşlarımız mesleki faaliyetlerinden dolayı defalarca hedef alındı. Bu anlamda bugün yaşananların mevsimsel olmadığını biliyoruz. Tam tersine, bağımsız savunma ve bağımsız avukat uzun süredir sosyal, politik ve ekonomik düzeyde tehlike altında. Hukuk mesleği bir bütün olarak tehlikede ve onu toplumsal işlevinden mahrum etmeye yönelik girişimlerde bulunuluyor. Bizler halkın, ezilenlerin, muhalefetin, yoksulların hak ve özgürlüklerini, toplumsal mücadeleyi korumak ve güçlendirmek amacıyla avukatlık yapan avukatlarız. Bu anlamda bize yönelik bu saldırıların aslında toplumsal muhalefete yönelik saldırılarla iç içe olduğunun bilincindeyiz. Mesleğimizin temel ilkelerini koruma ve saldırıların en doğrudan hedefi haline gelen meslektaşlarımızla dayanışma mücadelesini ülke çapındaki adalet mücadelesinden farklı görmüyoruz. Her geçen gün sertleşen bu ortamda birleşmekten, direniş göstermekten, mücadele etmekten başka çıkış yolunun olmadığını çok iyi biliyoruz.

“TÜM MESLEKTAŞLARIMIZI SAVUNMA HAKLARI İÇİN MÜCADELEYİ DÜZENLEMEYE ÇAĞRIYORUZ”

Bu ihtiyaçların bir sonucu olarak bizler, farklı hukuk kurumlarında hak mücadelesi veren avukatlar olarak, bu mücadeleyi genişletecek bir adım atmaktan ve 5 Nisan 2024 Avukatlar Günü'nde Savunma Özgürlüğü Platformu'nun kurulduğunu duyurmaktan onur duyuyoruz. Bu platformun savunma mesleğine yönelik saldırılara karşı gücünü alan bir kalkan oluşturabileceği gibi, aynı zamanda toplumun geniş kesimlerinin savunma hakkının da garantisi olduğunu düşünüyorum. Bu koşullar altında hem mesleki haklarımıza hem de temel hak ve özgürlüklerimize bir bütün olarak direneceğiz. Direnme hakkının kullanılmasıyla inşa edilen insan haklarına direneceğiz. Ulusal ve uluslararası başarılarımıza devam edeceğiz. Meslek kuruluşlarımızda direneceğiz. Avukatların savunma dokunulmazlığına ve bağımsız savunma hattına direneceğiz. Barolarımızı ve Barolar Birliğimizi bu yönde aktif bir mücadeleye dahil edeceğiz. Bu doğrultuda hukuk mesleğine yönelik saldırılara karşı dayanışmayı ve mücadeleyi artırmak için birlik olmamız gerektiği anlayışıyla birleşiyor ve “Savunma Özgürlüğü Platformu” oluşturduğumuzu duyuruyoruz. 5 Nisan Avukatlar Günü'nde tüm meslektaşlarımızı birliğimizden aldığımız güçle omuz omuza direneceğimiz savunma hakları mücadelesini örgütlemeye davet ediyoruz. Yaşasın dayanışma. Savunmayı koruyalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir