İsrail Ordusu: İran saldırıda 300'den fazla füze ve İHA kullandı

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari düzenlediği basın toplantısında İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını değerlendirdi.

Hagari, İran'ın gerçekleştirdiği saldırıda 300'den fazla füze ve İHA'nın kullanıldığını, bunların yüzde 99'unun etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Saldırıda 170 civarında İHA'nın kullanıldığını belirten Hagari, bunların tamamının İsrail topraklarına ulaşmadan hava savunma sistemleri ve İsrail'in müttefiklerine ait uçaklar tarafından imha edildiğini iddia etti.

Hagari, İran'ın saldırı sırasında 30'dan fazla seyir füzesi ateşlediğini ve hepsinin İsrail topraklarına ulaşmadan etkisiz hale getirildiğini söyledi.

İran'ın 120'den fazla balistik füze kullandığını belirten Hagari, bunların “bir kısmının” İsrail'e ulaştığını, geri kalanının ise imha edildiğini kaydetti.

Sözcü Hagari, sayısını belirtmediği füzelerin İsrail'in güneyindeki Nevatim hava üssünü vurduğunu ve burada “hafif” hasar oluştuğunu ancak çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İsrail ordusu sözcüsü, İran'ın yanı sıra Irak ve Yemen'den İsrail'e ateş açıldığını ve hiçbirinin İsrail topraklarına ulaşmadığını söyledi.


İran-İsrail gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran Konsolosluğu binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran, İsrail konsolosluğuna yapılan saldırının kendi topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misilleme yapacağını açıklamıştı.

İsrail ayrıca İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini söyledi.

İran, dün yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzeleriyle İsrail'e saldırı düzenledi ve bazı askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

İsrail, saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini ancak bir füzenin güneydeki bir askeri üsse isabet ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir