Kadir gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'nde neler yaşandı? Kadir Gecesinin önemi nedir? – En son hayat haberleri

İktidar gecesi İslam aleminde büyük öneme sahip bir gecedir. Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine denk gelir. Peki Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi'nde neler yaşandı? Kadir Gecesinin önemi nedir?

KADR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayına denk gelen ve “Bin aydan daha hayırlı” olarak ifade edilen Kadir Gecesi, 5 Nisan 2024 tarihine denk gelecek.

KADR GECESİNDE NELER OLDU?

İslam inancına göre Kadir Gecesi, Allah'ın Cebrail aracılığıyla Kur'an-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e indirilmeye başladığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde gerçekleşir. Kur'an-ı Kerim'de bu günün “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilmektedir.

Allah, Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetlerini Cebrail aracılığıyla Peygamberimize vahyetti. Nur Dağı'ndaki Hira mağarasında Muhammed'e gönderdi. İlk nazil olan ayetler Alak suresinin ilk 5 ayetidir.

Hz.Muhammed, 40'lı yaşlarına yaklaşırken toplumdan uzaklaşıp Mekke'nin kuzeyindeki Nur Dağı'ndaki Hira mağarasında vakit geçirme alışkanlığına kapıldı. Bu durum 1-2 yıl devam etti. İlk vahyini MS 610 yılında bir Ramazan gecesinde hırkasına sarınarak Hira Mağarası'nda meditasyon yaparken almıştır.

Kadir Gecesinin Önemi

Allah Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir