Kripto para borsası FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı!

Geçtiğimiz yıl dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan hüküm giyen kripto para borsası FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bir ceza duruşması için hakim karşısına çıktı. Bankman-Fried'ın annesi Barbara Fried ve babası Allan Joseph Bankman da duruşmada hazır bulundu.

Savcılar, Bankman-Fried'ın “tarihin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini ve muhtemelen son on yılın en büyük dolandırıcılığını” gerçekleştirdiğini ve 8 milyar dolardan fazla müşteri fonunu kendi amaçları için kullandığını söyledi.
“Kripto Paraların Kralı” lakaplı Bankman-Fried'ın avukatı Marc Mukasey, müvekkilinin FTX'in çöküşünden sonra müvekkillerinin parasını geri almak için çok çalıştığını savundu.
Söz hakkı kendisine verilen Bankman-Fried, şunları söyledi: “Bir takım kötü kararlar verdim. “Birçok hata yaptım” dedi ve FTX müşterilerine “geri ödeme yapılabileceğini” iddia etti.

“MANTIK OLARAK KUSURLU VE SPEKÜLATİF”

Yargıç Lewis Kaplan şunları söyledi: “Sanığın, ödemelerin tamamının FTX'in müşterilerine ve alacaklılarına yapılacağı yönündeki iddiası yanıltıcı, mantıksal olarak yanlış ve spekülatiftir.” Yargıç Kaplan, Bankman-Fried'ın siyasi etki kazanma arzusuyla hareket ettiğinin açık olduğunu söyledi ve Bankman-Fried'ın müşteri kayıpları konusunda “korkunç suçlar işlediği için tek bir pişmanlık sözü bile ifade etmediğini” kaydetti.

Yargıç Kaplan, aralarında dolandırıcılık ve kara para aklamanın da bulunduğu 7 suçtan suçlu bulunan Bankman-Fried'ı 25 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bankman-Fried, 13 Aralık 2022'de Bahamalar'da yakalandı ve 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı ve ev hapsine mahkum edildi. Savcılar Bankman-Fried için 50 yıl hapis cezası talep etmişti.
Bu içerik Cansu Akalp tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!
Fatih Erbakan şartları açıkladı Fatih Erbakan, “Adayımızı İstanbul'a çekmeye hazırız” diyerek şartları açıkladı
Meral Akşener'den Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a sert sözler! "Herkesin ihanet ettiği bizdik."Meral Akşener'den Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a sert sözler! “Herkesin ihanet ettiği bizdik”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir