Lavrov: Ukrayna'ya şu ana kadar sunulan en makul barış planı Çin'indir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin'in şu ana kadar Ukrayna krizini çözmek için en makul barış planını önerdiğini söyledi.

REKLAM

Bir yıldan fazla bir süre önce Pekin, savaşın sona erdirilmesine yönelik genel ilkeleri belirleyen, ancak ayrıntılara girmeden 12 maddelik bir belge sundu. O dönemde teklif hem Rusya'da hem de Ukrayna'da soğuk karşılandı.

ABD ayrıca Çin'in kendisini barışçıl bir ülke olarak sunduğunu ancak Rusya'nın “yanlış anlatısını” yansıttığını ve işgalini kınamadığını iddia ediyor.

Lavrov, “Bizim için en önemli şey, Çin belgesinin olup bitenlerin nedenlerinin analizine ve bu temel nedenlerin ortadan kaldırılması ihtiyacına dayanmasıdır. Genelden özele giden bir mantıkla yapılandırılmıştır.” söz konusu. Perşembe günü devlet haber ajansı RIA'nın aktardığı habere göre.

Planın belirsiz olduğu gerekçesiyle eleştirildiğini belirten Lavrov, şunları söyledi: “Fakat bu, büyük Çin medeniyetinin tartışmaya sunduğu makul bir plan.”

Lavrov yakında Çinli mevkidaşı ile görüşecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçen ay yeni altı yıllık görev süresinin ilk yurt dışı gezisi için Çin'e gitmeyi düşüneceğini söylemişti.

Rusya, Ukrayna konusunda görüşmelere başlamaya istekli olduğunu söylüyor ancak bu görüşmelerin, Moskova'nın Ukrayna'nın dört bölgesini kendisine ait ilan ettiği sahadaki “yeni gerçekleri” yansıtması gerektiğini söylüyor.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, kendi barış formülünü ortaya koyarak, düşmanlıkların durdurulması ve Rusya'nın işgal altındaki tüm topraklardan tamamen çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

İsviçre, Zelenskiy'in planına dayalı bir konferansa ev sahipliği yapacağını açıklarken, Rusya, Moskova'nın katılımı olmadan girişimin işe yaramaz olduğunu ve başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir