Nobel ödüllü yazar Alice Munro 92 yaşında hayatını kaybetti – Son Dakika Dünya Haberleri

Rus yazar hikâyelerinde üslubuyla adından sıkça söz ettirmektedir. Anton Çehov Munro, 60 yılı aşkın bir süredir Kanada kırsalındaki yaşamı konu alan kısa öykülerden oluşan sevilen başyapıtlar üretmektedir.

Ailesi ve yayıncısı, Munro'nun Pazartesi akşamı Ontario, Ontario'dan ayrılacağını duyurdu. Porto Speranzayılında evinde öldüğünü doğruladı.

Penguin Random House Kanada'nın CEO'su Kristin Cochrane Yaptığı açıklamada, “Alice Munro ulusal bir hazinedir; onun muazzam derinliğe, empatiye ve insancıllığa sahip çalışmaları Kanada'daki ve dünyanın dört bir yanındaki okuyucular tarafından okunuyor, beğeniliyor ve takdir ediliyor.” Dedi.

Munro ilk büyük çıkışını 1968'de Batı Ontario'nun banliyölerindeki yaşamı konu alan filmiyle yaptı. Mutlu gölgelerin dansı kısa öykü koleksiyonuyla Kanada'nın en büyük edebiyat ödülü. Vali Genel ÖdülüO kazandı. Bu, Munro'nun yaşamı boyunca kazanacağı üç Genel Vali Ödülünden ilkiydi.

1977'de The New Yorker dergisi Munro'nun çocukluğunda babasından aldığı cezalarla ilgili bir makale yayınladı. Gerçek dayak Adlı öyküsünü yayımladı. Munro'nun dergiyle uzun süreli bir ilişkisi var.

Bir çiftçi ve öğretmenin kızı olan Munro, 1931'de Wingham'da doğdu. Ontario'de doğdu. Hikayelerinin çoğu bölgede geçiyor ve bölgenin insanını, kültürünü ve yaşam tarzını anlatıyor.

NOBEL MACERASI

2009 yılında Munro Uluslararası Yaşam Boyu Başarı Ödülü Man Booker ÖdülüO kazandı.

Jüri o zamanki açıklamasında şunları söyledi: “Alice Munro'yu okumak, daha önce hiç düşünmediğiniz bir şeyi öğrenmektir.”

Munro daha sonra 2013 yılında Nobel Ödülü'nü kazandı. Ödülün önceki kazananları arasında Rudyard Kipling, Tony Morrison ve Ernest Hemingway Gibi edebiyatın devleri var.

Nobel Komitesi Munro'yu aday gösterdi “çağdaş hikayenin ustası” Olarak tanımladı.

En son kısa öykü koleksiyonu Sevgili Hayat 2012'de yayınlandı. Kısmen otobiyografik kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir