NYT, 7 Ekim'de cinsel saldırı iddiasını yalanlayan videoya erişebildiğini yazdı

NYT, Hamas'ın askeri kanadı İzeddin El Kassam Tugayları üyelerinin 7 Ekim'de İsrail'in Gazze Şeridi sınırındaki Be'eri yerleşiminde cinsel saldırı iddialarıyla ilgili yeni videoya erişimi olduğunu söyledi.

Videodaki tamamen giyinik üç kadın cesedinde iddiaların aksine herhangi bir cinsel saldırı izine rastlanmadığını belirten NYT, bu cesetlerden ikisinin koridorda, üçüncü kadının ise yakındaki ayrı bir odada bulunduğunu söyledi.

NYT, Be'eri sakini Nili Bar Sinai'nin videodaki kadınların kimliğini tespit edebildiğini ve “cinsel saldırı iddialarının asılsız olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini” bildirdi.

NYT, cinsel saldırı iddialarını ortaya atan sağlık çalışanıyla temasa geçerek iddiaların arkasında bu kişinin olup olmadığına ilişkin soruya yanıt vermediğini söyledi.

NYT, İsrail ordusu sözcüsünün “doktorun iddialarını desteklediğini ancak olayın meydana geldiği yeri yanlış hatırladığını açıkladığını” belirtti.

New York Times, 28 Aralık 2023'te Hamas'ın “7 Ekim saldırısında sistematik cinsel şiddet uyguladığını” belirten ve İsrailli sağlık uzmanının açıklamalarına yer veren bir makale yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir