Yatırımcıların dikkatine… Altın fiyatlarında tarihi zirve! Bugün gram altının, çeyrek altının ve Cumhuriyet altınının fiyatı ne kadar? 20 Mayıs 2024 altın fiyatları… – Ekonomiye dair son dakika haberleri

Altın fiyatları artan jeopolitik risklerin ardından tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Altının gram fiyatı tarihi rekoru aşarak 2 bin 535 liraya ulaştı.

Altının gram fiyatı sabah 10.00'dan itibaren sınırlı bir düşüşle 2 bin 523 lira oldu. Aynı raporda çeyrek altın 4 bin 140 liraya, Cumhuriyet altını ise 16 bin 500 liraya satılıyor.

BİR ONS ALTIN ​​NE KADAR?

Ons altının fiyatı bugün rekor kırarak 2.450 dolara yükselirken, şu anda yüzde 1,1 değer artışıyla 2.440 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimine gideceğine dair artan iyimserliğin yanı sıra Orta Doğu'da artan jeopolitik riskler nedeniyle altın fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyonunun beklentilerin altında kalmasıyla Fed'in Eylül ayında faiz indirimi yapacağı beklentisi güçlenirken, bankanın Çarşamba günü açıklanacak son toplantısına ilişkin tutanakların yanı sıra Fed yetkililerinin hafta boyunca yoğun sözlü yönlendirmeleri, gündemin gündemi haline geldi. yatırımcıların odak noktası.

Fed Başkanı Jerome Powell ve banka yetkililerinin geçen hafta “temkinli” bir rehberlik verdiklerini hatırlatan analistler, bankanın ileriye dönük olarak hangi adımları atacağına dair ipuçlarının bu haftaki sözlü rehberlikte ve son Fed toplantı tutanaklarında aranacağını söyledi.

Bu gelişmelerin ardından para piyasalarında fiyatlar Fed'in Eylül ayında ilk faiz indirimini yapma ihtimalinin %65 olduğunu öngörüyor.

İRAN CUMHURBAŞKANI HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ayrıca Suudi Basın Ajansı, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz'in akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi göreceğini duyurdu.

Bugün yurt içi ve yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu dikkate alan analistler, ons altının fiyatının teknik olarak 2 bin 470 ve 2 bin 500 dolar seviyelerinin direnci temsil ettiğini, 2 bin 420 ve 2 bin 400 dolar seviyelerinin ise destek olduğunu kaydetti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir